вул. Центральна, 55Г місто Торецьк Донецька обл. 85200

1 жовтня – міжнародний день людей похилого віку

Другий місяць осені починається з особливої дати! 1 жовтня у всьому світі відзначається, як Міжнародний день людей похилого віку, проголошений Генеральною Асамблею ООН, а в Україні це також і День ветерана.

Дата покликана привернути увагу суспільства до проблеми упередженого ставлення стосовно літніх людей і зруйнувати стереотипи, пов’язані з їхнім життям.

Згідно з міжнародною класифікацією, людиною похилого віку вважається особа, яка досягла 65 років. Таких людей в усьому світі близько 700 мільйонів, а це майже кожна десята людина на Землі.

За даними ООН, до 2050 року число тих, кому за 60, сягне 2 мільярдів людей. В Україні налічується 6,9 млн. громадян віком від 65 років. На думку експертів, зростання числа літніх людей у світі свідчить про поліпшення якості життя в цілому, що саме по собі є значущим досягненням. Попри це, у багатьох країнах, що розвиваються, старіння, як і раніше, пов’язане зі слабкою соціальною захищеністю і падінням рівня доходів.

Упереджене ставлення до літніх людей – данина досить поширеному уявленню про те, що ігнорування і дискримінація літніх людей – соціально прийнятне явище. В тій чи іншій формі воно існує в усіх країнах світу, що знаходить вираження в громадській думці, на державному рівні, а також у засобах масової інформації. Це призводить до знецінювання ролі людей похилого віку і виключення їх з громадського життя.

Люди похилого віку зіштовхуються з дискримінацією в суспільстві, на роботі, в транспорті, медичних закладах. Це певною мірою перешкоджає реалізації їхнього потенціалу і негативно впливає на здоров’я, самопочуття і добробут. Унаслідок цього вони не можуть реалізувати свої права повною мірою і внести посильний внесок в культурне, соціально-економічне і політичне життя суспільства.

У світових рейтингах за рівнем життя літніх людей Україна традиційно посідає одне з останніх місць. І щороку ці показники все нижчі і нижчі.

Половині із самотніх людей потрібна допомога в повсякденному житті, особливо сьогодні, коли для багатьох пенсіонерів основним джерелом існування є пенсія, розмір якої не забезпечує нормального життя.

Найгірша ситуація складається в районах країни, де проводяться активні бойові дії, у тому числі в нашому місті.

Розорена інфраструктура, відсутність достатньої кількості робочих міст, невпевненість у майбутньому, все це вимушують молодь покидати місто в пошуках ліпшого життя, залишаючи похилих рідних на самоті. Цей фактор відіграє не останню роль в погіршені якості, та скорочення життя похилих людей.

Також, важливо знати, що чинне законодавство передбачає утримання непрацездатних батьків їхніми повнолітніми дітьми, у тому числі за допомогою виплати аліментів. В таких випадках діє норма Конституції, яку часто забувають: «Батьки зобов’язані утримувати своїх дітей до повноліття. Повнолітні діти зобов’язані піклуватися про своїх непрацездатних батьків», частина друга статті 51 Конституції України.

Давайте не будемо забувати про свої обов’язки!

У цей день я дякуватиму похилим людям та ветеранам за життєву мудрість та настанови, бажаю міцного здоров’я, добра, радості, довголіття, миру та злагоди. Прошу усіх небайдужих, у тому числі і медичних працівників, з великим терпінням ставитись до потреб к людям похилого віку, які постійно знаходяться поруч з нами.

Будьте здорові!

З повагою,
Лікар ЗП-СЛ амбулаторії ЗП-СМ № 1

Олена Наталюткіна