вул. Центральна, 55Г місто Торецьк Донецька обл. 85200

24 жовтня – Всесвітній день боротьби з поліомієлітом

Щорічно, з метою привернути увагу світової спільноти до цього захворювання, 24 жовтня відзначається Всесвітній день боротьби з поліомієлітом. Дата події була приурочена до дня народження Джонаса Солка, американського епідеміолога, який протягом 1952-1955 років розробив інактивовану вакцину проти поліомієліту. Використання інактивованої (убитої) та оральної (живої) поліомієлітної вакцини призвело до створення в 1988 році Глобальної Ініціативи з Ліквідації Поліомієліту, завдяки якої кількість нових випадків поліомієліту знизилося на 99%.

Для України тема профілактики поліомієліту залишається актуальною, тому що наша країна залишається в переліку 17 країн світу, де існує ризик спалаху поліомієліту через низький охват щепленнями.

Поліомієліт – небезпечне вірусне захворювання, яке передається через воду, брудні руки та інфіковані речі. Джерелом інфекції є хворі на паралітичні та непаралітичні форми поліомієліту або вірусоносії. Передача збудника поліомієліту відбувається від людини до людини. Основний механізм передачі вірусу є фекально- оральним. Вірус може передаватися через брудні руки, іграшки, інфіковану воду та їжу, а також переноситися мухами. Також можлива передача вірусу повітряно-крапельним шляхом. Заразними при поліомієліті є виділення з верхніх дихальних шляхів та випорожнення.

Інкубаційний період триває в середньому 7-21 день. Частіше хворіють діти від народження до 5 років, але зараження можливе і серед осіб, які досягли зрілого віку і не отримували в дитинстві щеплення проти поліомієліту. Проявляється хвороба по різному.

Вірус вражає центральну нервову систему та приводить до паралічу і навіть смерті.

По даним Центру громадського здоров’я 5% хворих помирають від поліомієліту, в основному при порушенні дихання при паралічі дихальної мускулатури. У одного з 200 хворих виникають деформації хребта та кінцівок, що стають причиною інвалідності. Інші небезпечні ускладнення поліомієліту пневмонія, міокардит, важкі шлунково-кишкові ускладнення з кровотечею, проривом, виразками, кишкова непрохідність.

Лікування досі не існує. Єдиний засіб попередити хворобу – щеплення! Поліо вакцина є єдиною ефективною зброєю проти поліомієліту під час спалаху цієї хвороби. Вона захистить дитину на все життя, якщо її буде застосовано кілька разів. Будь-яка дитина, яка пропустила вакцинацію, перебуває в групі ризику і може стати жертвою вірусу.

Шести доз вакцини достатньо щоб імунітет сформувався до кінця життя. Згідно з календарем профілактичних щеплень всі діти в Україні повинні бути вакциновані:

  • 1 доза – 2 місяць життя дитини (інактивована поліомієлітна вакцина)

  • 2 доза – 4 місяць (інактивована поліомієлітна вакцина)

  • 3 доза – 6 місяць (оральна поліомієлітна вакцина)

  • 4 доза – 18 місяць (оральна поліомієлітна вакцина)

  • 5 доза – 6 років (оральна поліомієлітна вакцина)

  • 6 доза – 14 років (оральна поліомієлітна вакцина)

Пам’ятайте! Поліомієліт – підступна і дуже небезпечна хвороба. Слід зробити все можливе, щоб наші діти були своєчасно імунізовані проти даного небезпечного захворювання!

 

З повагою,
Лікар ЗП-СЛ амбулаторії ЗП-СМ № 6
Олександр Молчун